У своїй роботі ми часто використовуємо спеціальні технічні терміни. Ось короткий словник будівельних термінів, який допоможе вам краще зрозуміти, про що йдеться.

Cловник будівельних термінів

У цьому довіднику зараз 228 термінів
А

Акрилові фарби
Акрилові фарби створюються з урахуванням різного роду акрилового полімеру. На сьогоднішній момент вони найбільш поширені завдяки універсальності застосування, міцності та широкій колірній гамі.

Акт приймання прихованих робіт
Акт приймання прихованих робіт - офіційний документ, який складається після приймання представниками замовника, підрядника та авторського нагляду виконаних робіт, які приховуються наступними роботами. Упорядкування такого документа дає право на проведення наступних робіт.

Алкідні фарби
Алкідні фарби отримують шляхом синтезу рослинних олій зі спиртами, ангідридами і органічними кислотами. Варіюючи співвідношення компонентів, можна змінити властивості загального складу.

Аналіз проекту
Аналіз проекту - документована, всебічна та систематична перевірка проекту з метою оцінки його можливості виконувати вимоги до якості, виявляти проблеми та визначати способи їх вирішення

Анкер
Анкер (анкерний болт) - кріпильна деталь, призначена для з'єднання різних будівельних виробів і конструкцій, а також кріплення обладнання. Термін "анкер" застосовується також у сенсі "проміжна деталь" (анкерний зв'язок, анкерна плита).

Антикорозійна обробка
Антикорозійна обробка - один з видів технології виконання - найчастіше використовуваний і досить простий технологічний вид фарбування, наприклад, металоконструкцій (включає очищення від іржі і безпосередньо фарбування в один або кілька шарів).

Армуючий профіль
Армуючий профіль - сталевий (зазвичай оцинкований) підсилювальний елемент, що знаходиться всередині ПВХ-профілю і необхідний для надання жорсткості віконної конструкції.

Асбозурит
Асбозурит - теплоізоляційний матеріал, що складається з діатоміту (70-85%) та азбестового волокна (15-30%).

Б

Базова питома енергоємність системи опалення будівлі за опалювальний період
Базова питома енергоємність системи опалення будівлі за опалювальний період - кількість теплоти, що подається до системи опалення будівлі за опалювальний період при центральному якісному регулюванні та відсутності місцевого чи індивідуального авторегулювання, віднесена на 1 кв. м загальної площі квартир житлової будівлі чи корисної площі громадського будинку.

Балкон
Балкон (іт. balcone, позднелат. balcus - балка; нім. Balkon) - відкрита зверху і з боків, що виступає за межі стіни майданчик, що має огорожу. Характерна фасаду будівлі, але влаштовується й у інтер'єрі. Зовні виконуються як поодинокі, так і багатоквартирні балкони, або вздовж усього фасаду, т.зв. стрічкові.

Балконний дверний блок
Балконний дверний блок - світлопрозора конструкція, призначена для забезпечення повідомлення внутрішнього приміщення з балконом (лоджією), природного освітлення приміщення та захисту від атмосферних та шумових впливів. Балконний дверний блок складається з складальних одиниць: коробки, дверного полотна та, в окремих випадках, фрамуги.

Бригада
Бригада - робочий колектив у складі двох і більше осіб, включаючи виробника робіт.

Будівельний матеріал
Будівельний матеріал призначений для створення будівельних конструкцій будівель і споруд, а також виготовлення будівельних виробів.

Будівельний розчин
Будівельний розчин - змішані у певній пропорції матеріали: цемент, вапно, гіпс, пісок та вода. Будівельний розчин використовується при зведенні кам'яної (цегляної) кладки, обробних роботах як сполучна. Будівельний розчин підрозділяється: на вигляд в'яжучих (цементний, вапняний, гіпсовий та складний); за призначенням (кладочний, оздоблювальний та спеціальний).

Будівельні роботи
Будівельні роботи - виробнича та господарська діяльність, спрямована на зведення, ремонт, реконструкцію будівель та споруд.

Будівництво
Будівництво - вид виробничої діяльності, результатом якої є будівельна продукція або будівельні матеріали та вироби.

В

Вагонка
Вагонка - погонажний виріб з деревини тонка фрезерована дошка (в паз, гребінь, в чверть). Використовується для обшивки стін та стель. Екологічно чистий матеріал.

Вагонка вінілова
Вагонка вінілова - вінілова (пластмасова) вагонка, в основному виконана з полівінілхлориду (ПВХ).

Вальма
Вальма - скат шатрового даху, що має трикутну форму і розташований з торцевої сторони будівлі. Вальмовий або шатровий дах - дах прямокутної будівлі, що має чотири скати, два з яких - трапецієподібні (по довгих скатах), два - трикутні (по коротких скатах).

Вальмовий або шатровий дах
Вальмовий або шатровий дах - дах прямокутної будівлі, що має чотири скати, два з яких – трапецієподібні (по довгих скатах), два – трикутні (по коротких скатах).

Ванти
Ванти - сталеві троси, що застосовуються як розтяжки для кріплення високих металевих труб, радіощогл, веж вітродвигунів і т.д.

Вантові конструкції
Вантові конструкції - конструкції, засновані на поєднанні розтягування спеціальних стрижнів (канатів, кабелів тощо) та жорстких опор та кріплень (висячі мости, покриття тощо)

Вапно
Вапно - гашене вапно гідратне, вапно пушонка. Одержують із комової або меленої вапна шляхом гасіння її водою. Якщо кількість води становить 60-80% від маси вапна, грудки розпадаються на тонкодисперсні частинки і утворюється вапно пушонки. При подальшому розведенні водою отримують відповідно вапняне тісто та вапняне молоко. Застосовується для приготування розчинів кладок і штукатурних, а також в бетонах невисоких марок, що використовуються в сухих умовах. Вапно пушонка використовується для приготування сухих сумішей.

Вапняні фарби
Вапняні фарби - це найдавніший вид фарб, тому в даний час застосовуються вони лише на історичних об'єктах і для покриття пам'яток старовини. Цей тип фасадних фарб має максимальний коефіцієнт при малій водовідштовхувальній здатності. Недоліком вапняних фарб є малий термін зберігання та обмежена кольорова гама.

Вата базальтова
Вата базальтова - це теплоізоляційний матеріал, що складається з тонкого базальтового волокна. Волокна отримують в результаті розплавлення вулканічної породи при 1500°З додавання в неї сполучних компонентів і водовідштовхувальних речовин.

Вата мінеральна
Вата мінеральна - теплоізоляційний матеріал у вигляді слабо ущільненої маси склоподібних волокон. Одержують із силікатних розплавів на основі доменних шлаків, а також із сумішей осадових (мергель, доломіт, вапняк) та вивержених (діабаз, базальт, порфірит і т. д.) гірських порід.

Вата скляна
Вата скляна - тонке мінеральне волокно, яке за технологією. отримання та властивості має багато спільного з мінеральною ватою. Для отримання скляного волокна використовують те саме сировину, що й для виробництва звичайного скла або відходи скляної промисловості (кварцовий пісок, вапняк, кальцинована сода).

Вата целюлозна
Вата целюлозна (ековата) - дерев'яний волокнистий матеріал. Виготовляється із макулатури. 80% ековати складається з газетного паперу, а 20% ековати складають нелеткі, добавки, що служать антисептиками та антипіренами.

Введення в експлуатацію
Введення в експлуатацію - подія, яка фіксує готовність теплових мереж та теплоспоживаючих установок до використання за призначенням та документально оформлена в установленому порядку.

Вентильовані фасади
Вентильовані фасади - навісні фасадні покриття, які складаються з матеріалів облицювання (панелей, плит або листових матеріалів) та несучої конструкції, і кріпляться до стіни таким чином, щоб між захисно-декоративним покриттям та стіною залишався повітряний проміжок. Крім вентиляції, забезпечують високу тепло- та звукоізоляцію будівель.

Вентиляція
Вентиляція - організований обмін повітря у приміщеннях для забезпечення параметрів мікроклімату та чистоти повітря в обслуговуваній або робочій зоні приміщень у межах допустимих норм.

Веранда
Веранда (англ.veranda-порт), прибудоване до будинку в першому або другому поверсі приміщення, відкрите з однієї або декількох сторін, що обов'язково має дах і служить у теплу пору року загальною кімнатою. Часто веранду влаштовувалися як прохідне приміщення сад, служачи сполученням між ним і кімнатами. Іноді зовнішні сторони веранди (все або частково) закривають вікнами.

Вимощення
Вимощення служить для відведення атмосферних та інших вод від фундаменту будинку. Вимощення - це як би тротуар шириною від 50 до 100 см з ухилом у бік від будинку. Ухил повинен дорівнювати 0,1 ширини вимощення (10 см на 1 м ширини).

Висотні роботи
Висотні роботи – це проведення всіх монтажних, демонтажних та ремонтно-будівельних робіт на великій висоті та у важкодоступних місцях, без використання будівельних риштувань. Потреба цих робіт виникла з того моменту, коли почали з’являтися висотні будівлі, які вимагають спеціального обслуговування.

Вирішенням проблеми виступає промисловий альпінізм на висоті. До цього поняття входить весь комплекс робіт, які виконуються кваліфікованим спеціалістом з використанням різних інструментів та страхувального обладнання.

Відливи
Відливи - пристрої для захисту монтажного з'єднання від атмосферного впливу, дощу, снігу, льоду. Віконні відливи монтуються із зовнішнього боку у стику вікна зі стіною. Відливи виготовляються із оцинкованого металу або пластику.

Відносна масова вологість матеріалу
Відносна масова вологість матеріалу - відношення маси вологи до маси матеріалу в сухому стані.

Вогнезахисна обробка
Вогнезахисна обробка - нанесення вогнезахисного складу на поверхню об'єкта вогнезахисту (забарвлення, обмазування, напилення тощо).

Вогнезахисна обробка будівельної конструкції
Вогнезахисна обробка будівельної конструкції - просочення, облицювання або нанесення захисного покриття на конструкцію з метою підвищення вогнестійкості та (або) зниження пожежної небезпеки.

Вогнезахисна речовина
Вогнезахисна речовина (суміш) - речовина (суміш), що забезпечує вогнезахист.

Вогнезахисна фарба
Вогнезахисна фарба - фарба на основі мінерального сполучного, пігменту і наповнювача, яка після затвердіння утворює вогнезахисну плівку. Може виконувати функцію декоративного покриття.

Водовідвідні та дренажні системи
Водовідвідні та дренажні системи - система споруд, призначених для відведення води з поверхні покриттів та зниження рівня підземних вод з метою забезпечення необхідної стійкості ґрунтової основи та шарів аеродромного покриття при сприйнятті навантажень у розрахунковий період найбільшого зволоження ґрунтів, а також виключення аквапланування коліс літаків під час руху ІВПП

Водонепроникність
Водонепроникність – здатність матеріалу не пропускати воду до досягнення одностороннім гідростатичним тиском певної величини.

Вологість
Вологість - величина, що показує відносне (рідше абсолютне) вміст вологи в матеріалі, визначений стосовно маси сухого матеріалу і виражена у відсотках.

Г

Генеральний підрядник
Генеральний підрядник - організація, що є головним виконавцем договору підряду для проведення будівельно-монтажних робіт.

Генеральний проектувальник
Генеральний проектувальник - проектна організація, відповідальна за виконання комплексу розвідувальних та проектних робіт на підставі договору із замовником.

Герметизація швів
Герметизація швів - комплексна обробка міжпанельних швів на зовнішніх стінах будівель з метою забезпечення їхньої герметичності. Герметизація швів буває первинною та вторинною.

Герметизуючі та ущільнюючі матеріали та вироби
Герметизуючі та ущільнюючі матеріали та вироби - матеріали та вироби на основі полімерів, які наносять або встановлюють у зазори між збірними елементами з метою захисту стикових з'єднань від проникнення повітря та (або) атмосферної вологи.

Гігроскопічність
Гігроскопічність - властивість капілярно-пористого матеріалу поглинати водяну пару з навколишнього повітряного середовища.

Гідроізол
Гідроізол - безпокривний рулонний матеріал, що отримується просоченням азбестового паперу нафтовими бітумами.

Гідроізоляційні будматеріали
Гідроізоляційні будматеріали – матеріали, призначені для захисту будівельних конструкцій від постійного впливу агресивного вологого середовища, найчастіше від дії води під тиском.

Гідроізоляція
Під будь-які будівлі гідроізоляцію фундаментів треба влаштовувати на двох рівнях по фундаменту та по верху цоколя. Надійною гідроізоляцією є настилання ізолюючого матеріалу на мастику (толь – на дьогтьову, руберойд – на бітумну) у два шари. Якщо фундаменти викладають з окремих каменів або цегли, то для того, щоб закрити можливо наскрізні тріщини або незаповнені розчином шви, їх доводиться оштукатурювати. Особливо добре виконувати штукатурку із двох сторін. Розчин бажано використовувати цементний. З зовнішнього боку штукатурку затирають, а краще загладжують штукатурною лопаткою або кельмою, і штукатурка стає водонепроникною.

Проникаюча гідроізоляція - надійне забезпечення водонепроникності бетонних і кам'яних конструкцій шляхом ін'єкцій спеціальних складів.

Гідрофобізація фасадів
Гідрофобізація фасадів - обробка фасадів спеціальними хімічними складами (гідрофобізаторами), для збільшення їх морозостійкості, підвищення теплоізоляційних властивостей, захисту від появи висолів та плісняви, а також як ґрунт для фасадних фарб.

Гіпсокартон
Гіпсокартон (суха штукатурка) є листом, що складається з двох шарів будівельного паперу (картону) і гіпсового сердечника. Із загальної маси листа приблизно 93% припадає на двоводний гіпс, 6% - на картон, 1% маси утворено за рахунок вологи, крохмалю та органічної поверхнево-активної речовини.

Горище
Горище (тюркськ) - верхнє нежитлове приміщення в палатах або хоромах, у будинках під скатним дахом, що утворюється верхнім (горищним) перекриттям і дахом, зазвичай не опалюване. Для виходу на дах, провітрювання та освітлення в Ч. влаштовуються слухові вікна (вікно слухове). Іноді, особливо при мансардних або односхилих дахах в обсязі Ч. влаштовується житло.

Грунтовка
Грунтовка - суспензія пігменту або суміші пігментів з наповнювачами в плівкоутворювальній речовині, що утворює після висихання непрозору однорідну плівку з гарною адгезією до підкладки та покривних шарів і призначена для підвищення захисних властивостей системи покриттів.

Ґ

Ґрунтовки
Ґрунтовки - склади, що наносяться першим шаром на підготовлену до фарбування поверхню для зменшення її пористості та забезпечення необхідної адгезії лакофарбового покриття. Від фарбуючих складів відрізняються меншим вмістом пігментів.

Г

Грунтувальний шар
Грунтувальний шар покликаний вирівнювати нерівності поверхні, що оштукатурюється, тому на поверхню зі значними нерівностями доводиться часто наносити кілька шарів грунту до її вирівнювання. При цьому перший шар наносять накиданням, а наступні як накиданням, так і намазуванням.

Грунтувальний шар лакофарбового захисного покриття - шар лакофарбового матеріалу, що наноситься безпосередньо на поверхню, що забезпечує адгезію захисного покриття з матеріалом, що захищається.

Д

Дах
Дах - верхнє покриття споруди, що захищає його від впливу зовнішнього середовища. Складається з несучої частини - крокв, підкроквяних балок і в ряді випадків стійок і зовнішнього шару (покрівля). Похилі поверхні даху називаються схилами; внутрішні кути, утворені скатами - розжолобками; зовнішні кути – ребрами; верхнє горизонтальне ребро – ковзаном.

Дах безцвяховий
Дах безцвяховий (самцовий) - у давньоруській дерев'яній архітектурі дах, у якій тес складається не так на похилі крокви, але в горизонтальні колоди злеги. Кінці цих поздовжніх ліг врубані в поперечні стіни зрубу, чи інакше, самці. Щоб тесини не зісковзували, їх знизу підтримує видовбана колода - потік, що спирається на курки. Такий дах будувався без жодного цвяха і тримався дуже міцно.

Дах вальмовий
Дах вальмовий - чотирисхилий дах над прямокутною в плані будівлею, у якої 2 скати по довгих сторонах трапецеподібні, а 2 інших, по коротких сторонах - трикутні (еальма).

Дах двосхилий
Дах двосхилий - дах складається з двох схилів. Покривають як окремі будівлі, так і будівлі, що торцевою стороною стоять до інших будівель. За такого даху трикутне закінчення торцевих стін називається щипцями або фронтонами.

Дах італійський
Дах італійський - дах із невисоким підйомом. Висота її дорівнює 1/3 довжини нижньої балки несучої конструкції.

Дах мансардний
Дах мансардний - тип даху, що складається в розрізі з чотирьох скатів; два верхні від ковзана - пологі, два нижні - круті Усередині знаходиться приміщення (див, мансарда).

Дах хрестовий
Дах хрестовий - дах, утворений двома під прямим кутом дахами, що перетинаються.

Двошарова панель
Двошарова панель - шарувата панель, що має два основні шари. Двошарова панель суцільного перерізу має два армовані бетонні шари: несучий та теплоізоляційний. Двошарова панель з екраном має внутрішній шар з армованого конструкційно-теплоізоляційного бетону та зовнішній екран.

Декор
Декор (фр. decor - прикраса, лат. decoro - прикрашаю), система прикраси споруди - фасаду чи інтер'єру. Може бути як простим (наприклад, одноколірне фарбування, однорідна фактурна обробка поверхні і т.д.), так і складним (поєднання орнаменту та зображення, скульптури та розпису, різних за фактурою та текстурою матеріалів). Декор - один із засобів зорового об'єднання будівлі або предметів до ансамблю.

Декоративна штукатурка
Декоративна штукатурка зі структурою «баранчиків»: наповнювачем декоративної штукатурки зі структурою «баранчиків» є каміння, що не утворює малюнку і нівелює невеликі вади поверхні.

Декоративна штукатурка зі структурою «короїд»: штукатурка зі структурою «короїд» створює візерунок із дрібних борозенок, які можуть бути нанесені у різних напрямках. Можливе також створення малюнків.

Е

Ековата
Ековата (вата целюлозна) - деревний волокнистий матеріал. Виготовляється із макулатури. 80% ековати складається з газетного паперу, а 20% ековати складають нелеткі, безпечні для здоров'я добавки, що служать антисептиками та антипіренами.

Екстер'єр
Екстер'єр (від франц.) Зовнішній вигляд будівлі.

Емаль
Емаль - суспензія пігменту або суміші пігментів з наповнювачами в лаку, яка після нанесення на поверхню утворює непрозоре покриття, що має захисні, декоративні або спеціальні технічні властивості.

Емульсії
Емульсії - група сполучних та розріджувачів для водних та лакофарбових складів, що покращують їхню якість та сприяють економії оліфи. Застосовуються замість оліфи для приготування шпаклівок, ґрунтовок. Бітумні та дьогтьові емульсії використовують для ґрунтування підстав під гідроізоляцію, для приклеювання рулонних покрівельних матеріалів, при виготовленні асфальтових розчинів.

Емульсія
Емульсія - двофазна дисперсійна система, в якій найчастіше дисперсійним середовищем є вода, а дисперсійною фазою – органічні рідини, у тому числі бітуми, полімерні смоли, дьогті. Емульсії - група сполучних та розріджувачів для водних та лакофарбових складів, що покращують їхню якість та сприяють економії оліфи. Застосовуються емульсії замість оліфи для приготування шпаклівок, ґрунтовок. Бітумні та дьогтьові емульсії використовують для ґрунтування підстав під гідроізоляцію, для приклеювання рулонних покрівельних матеріалів, при виготовленні асфальтових розчинів. Емульсія застосовується у виробництві водоемульсійних фарб.

Енергетичний паспорт будівлі
Енергетичний паспорт будівлі - документ, що містить геометричні, енергетичні та теплотехнічні характеристики як існуючих будівель, так і проектів будівель та їх огороджувальних конструкцій та встановлює відповідність їх вимогам нормативних документів.

Енергоефективний будинок
Енергоефективний будинок – це житло, в якому втрати енергії зведені до мінімуму. Визначити, чи будівля є енергоефективною, можна декількома способами. Наприклад, порахувавши сумарні витрати теплової енергії, яку всі кліматичні прилади протягом року витрачають на опалення та кондиціювання одного квадратного метра приміщення. Розраховується цей показник у кВт•год/кв.м.

Енергоефективність
Енергоефективність – це модне, сучасне слово. Для багатоквартирного будинку енергоефективна модернізація – це, перш за все, можливість значно знизити енергоспоживання, а відтак і комунальні платежі.

З

Забарвлення фасадів
Забарвлення фасадів - частина оздоблювальних фасадних робіт – нанесення фарбового шару на підготовлену поверхню фасаду (малярні роботи). Може виконуватися як суцільне фарбування фасаду, так і фарбування окремих його деталей (ліпнини).

Загальний коефіцієнт теплопередачі будівлі
Загальний коефіцієнт теплопередачі будівлі - величина, що дорівнює сумі наведеного трансмісійного та наведеного інфільтраційного коефіцієнта теплопередачі будівлі.

Залізобетон штучний
Залізобетон штучний - будівельний матеріал, що складається із сталевого арматурного каркасу залитого бетоном і конструктивно поєднує робочі властивості сталі та бетону. При цьому арматура працює на розтяг, а бетон – на стиск.

Залізобетонна панель
Залізобетонна панель - панель, міцність якої у стадії експлуатації забезпечується спільною роботою бетону та арматури. Залізобетонна панель має робочу арматуру і, як правило, конструктивну арматуру, а також може мати розрахункову арматуру, призначену для сприйняття зусиль, що виникають при виготовленні та транспортуванні панелі та при монтажі стіни.

Залізобетонні конструкції
Залізобетонні конструкції - монолітні або збірні конструкції, виконані із спільно працюючих сталевого арматурного каркасу та бетону.

Захисна обробка поверхні
Захисна обробка поверхні - фізична, хімічна або електрохімічна обробка, що підвищує корозійну стійкість поверхневого шару будівельного виробу чи конструкції.

Захисна просочення
Захисна просочення - заповнення пор матеріалу будівельної конструкції або захисного покриття матеріалами, стійкими до дії агресивного середовища.

Захисне покриття
Захисне покриття - покриття, яке створюється на поверхні будівельного виробу або конструкції для захисту від корозії.

Звукоізоляційний матеріал
Звукоізоляційний матеріал - матеріал, що характеризується в'язко пружними властивостями і має динамічний модуль пружності не більше 150 кгс/см2.

Звукоізоляція віконного блоку
Звукоізоляція віконного блоку – величина, що служить для оцінки зниження віконним блоком повітряного шуму потоку міського транспорту.

Звукопоглинаюче облицювання
Звукопоглинаюче облицювання всіх або частини внутрішніх поверхонь огорож приміщення звукопоглинаючим матеріалом.

Звукопоглинаючий матеріал
Звукопоглинаючий матеріал - матеріал, що має наскрізну пористість і характеризується відносно високим коефіцієнтом звукопоглинання (більше 0,2).

Звукопоглинаючі будівельні матеріали
Звукопоглинаючі будівельні матеріали - будівельні матеріали, що володіють здатністю в основному поглинати падаючу звукову енергію.

Зовнішній декоративний шар панелі
Зовнішній декоративний шар панелі не є основним шаром панелі, розташований з боку її зовнішньої (фасадної) поверхні і призначений для виконання тільки декоративних функцій. Зовнішній декоративний шар панелі складається з оздоблювального покриття (наприклад, водоемульсійними полімерцементними, вапняно-полімерними складами і фарбами), що наноситься в один або два шари, або облицювання, що надають поверхні панелі необхідний колір і фактуру і не виконують захисних функцій.

І

Інфільтрація
Інфільтрація - переміщення повітря через матеріал і нещільності конструкцій, що захищають внаслідок вітрового і гравітаційного напорів, що формуються різницею температур і тисків повітря зовні і всередині приміщень.

К

Керамічна облицювальна плитка
Керамічна облицювальна плитка - обпалені до спікання плитки, що застосовуються для облицювання стін. Розрізняють фарфорові, фаянсові та гончарні плитки. Лицьова сторона має рифлену покриту глазур'ю поверхню, внутрішня - насічку для кращого зчеплення з розчином або мастикою.

Конвекція
Конвекція - явище, яке виникає при дотику газів, що рухаються, зі стінками димових каналів.

Кондиціювання повітря
Кондиціювання повітря - автоматична підтримка у приміщеннях всіх або окремих параметрів мікроклімату, як правило оптимальних, та чистоти повітря в обслуговуваній або робочій зоні приміщень з умов комфортного стану людей та (або) ведення технологічного процесу.

Конструкція
Конструкція (від лат.) - будова, будова, побудова, план, взаємне розташування частин (споруди, проекту тощо).

Конструкція - будівельна частина будівлі, споруди певного функціонального призначення, що складається з елементів, взаємно пов'язаних у процесі виконання будівельних та монтажних робіт. Будівельна конструкція виконує в будівлі (споруді) несучі, що огороджують або інші функції, або поєднує деякі з них (фундамент, стіна, перекриття, сходи, підлога, повітропровід, санітарно-технічний вузол, колодязь, резервуар тощо).

Конструкція
Конструкція, що несе (конструктивний елемент), конструкція, що сприймає зовнішні навантаження і передає їх іншим конструкціям або підставі.

Корозієстійкість цементу
Корозієстійкість цементу - здатність цементного каменю протистояти хімічному та фізичному впливу агресивного середовища.

Корозійна стійкість будівельного матеріалу
Корозійна стійкість будівельного матеріалу - відносна здатність будівельного матеріалу у виробі або конструкції протягом певного терміну чинити опір впливу агресивного середовища

Корозійне руйнування будівельного матеріалу
Корозійне руйнування будівельного матеріалу - зміна маси, перерізу, міцності або погіршення інших кількісних характеристик та показників якості будівельного матеріалу та (або) конструкції внаслідок корозії.

Корозійні іспітання
Корозійні іспітання - випробування будівельних матеріалів, виробів і конструкцій або захисних покриттів з метою визначення їх корозійної стійкості та (або) їх захисної здатності в агресивному середовищі.

Корозія
Корозія - процес руйнування матеріалу в результаті хімічного або фізичного впливу. Виділяють електрохімічну, хімічну та біологічну корозії.

Корозія
Корозія - процес руйнування матеріалу в результаті хімічного або фізичного впливу. Виділяють електрохімічну, хімічну та біологічну корозії.

Корозія бетону
Корозія бетону - погіршення характеристик та властивостей бетону внаслідок вимивання (вилуговування) з нього розчинних складових частин (корозія першого виду); утворення продуктів корозії, що не володіють в'язкими властивостями (корозія другого виду), і накопичення малорозчинних солей, що кристалізуються, збільшують обсяг його твердої фази (корозія третього виду).

Крокви
Крокви - несучі елементи скатного даху, підтримають основу покрівлі (решетування або настил). Конструкція залежить від форми даху та розташування опор. Заміна в дерев'яних хатах покриттів по ліжках з зробленими з колод фронтонами на кроквяні призвело до зміни фасадів - з'явилися тесові фронтони і карнизи з прикрашених різьбленням дощок, що маскували перехід до фронтонів від рубаних стін. Найпростіші С. складаються зі кроквяних ніг, стійок та підкосів. С. бувають дерев'яними, залізобетонними, металевими чи змішаними.

Л

Лаки
Лаки - розчини плівкоутворювальних речовин в органічних розчинниках. Можуть містити пластифікатор, затверджувач та інші добавки, що покращують якість покриття.

Лакована плита
Лакована (забарвлена) деревноволокниста (деревностружкова) плита - деревноволокниста (деревностружкова) плита, у якої одна або обидві пласти покриті лакофарбовими матеріалами.

Лакофарбне захисне покриття
Лакофарбне захисне покриття на поверхні будівельного виробу або конструкції з лакофарбового матеріалу, що складається з одного або декількох шарів, адгезійно пов'язаних з поверхнею, що захищається.

Листи гіпсокартонні
Листи гіпсокартонні - листові вироби, що складаються з вогнетривкого гіпсового осердя, всі площини якого, крім торцевих кромок, облицьовані картоном, міцно приклеєним до осердя.

Лоджія
Лоджія (іт. loggia «древневерхненем. loubja - хатина, альтанка).

1. Відкрите з одного боку аркадою, колонадою, парапетом або гратами приміщення, що не виступає за площину стіни будинку, а влаштовується за рахунок глибини приміщення, що знаходиться за нею.

2. Окрема будівля типу галереї, відкрита з однієї чи кількох сторін.

М

Макет
Макет (від франц.) - модель чогось; попередній зразок, що представляє щось у зменшених розмірах (наприклад, макет будівлі).

Мансарда
Мансарда (фр. mansarde - від імені французького архітектора Ф. Мансара - Mansart) - приміщення, переважно житлове, що влаштовується у вільному горищному просторі під дахом, що складається з двох частин - верхньої пологої та нижньої крутої (дах мансардна). Скати даху утеплюються. Вперше подібний тип даху з використовуваним простором під ним широко почав застосовувати Ф. Мансар (1598-1666).

Мармур
Мармур - карбонатна гірська порода, що утворюється при перекристалізації вапняків. Добре полірується. Застосовується як облицювальний матеріал.

Мармурова крихта
Мармурова крихта - заповнювач для штукатурних розчинів та декоративних бетонів. Складається з відходів одержуваних при розробці мармурових кар'єрів та виготовлення мармурових виробів.

Мармурова пудра
Мармурова пудра - подрібнений до порошкоподібного стану білий мармур. Застосовується як добавка до цементу, вапна або гіпсу при виготовленні декоративних штукатурних розчинів.

Масляні фарби
Масляні фарби є найбільш поширеним типом лакофарбових матеріалів, у якого як сполучна виступають різні масла (кукурудзяні, лляні, соєві, конопляні).
Дах французький дах з високим підйомом, зі скатами під кутом 60°.

Металочерепиця
Металочерепиця є профільованим оцинкованим сталевим листом, з двох сторін покритий полімерними захисними, декоративними складами. Зовні металочерепиця нагадує традиційну керамічну черепицю.

Миття фасадів та вікон
Миття фасадів та вікон - очищення вікон та фасаду будівлі від забруднень (клінінг), при якій місця проведення робіт досягаються за допомогою альпіністських методів пересування та страхування.

Модельована штукатурка
Модельована штукатурка - це дрібнозерниста штукатурка, за допомогою якої можна створити об'ємний малюнок, що дає широкі можливості з декоративного оформлення фасадів.

Монтаж водостоків
Монтаж водостоків - монтаж, демонтаж та ремонт водостічних систем на фасадах будівель. Включає: первинний монтаж водостоків, повторний монтаж водостоків (монтаж водостоку на старі кріплення), демонтаж старих водостоків, ремонт водостоків із заміною воронок, відливів і окремих прямих ланок.

Монтажні роботи
Монтажні роботи - комплекс висотних робіт з монтажу, демонтажу та обслуговування водостоків, зовнішньої реклами, повітроводів, металоконструкцій, кондиціонерів, антен, систем відеоспостереження та ін. У промисловому альпінізмі монтажні роботи виконуються без використання великої підйомної техніки.

Морозостійкість
Морозостійкість - здатність матеріалу після насичення його водою витримувати певну кількість циклів заморожування - відтавання без погіршення властивостей нижче за встановлену межу. Наприклад, цегла та розчин для димових труб повинні мати свою певну морозостійкість.

Мотузка
Мотузка - страхувальна мотузка, навішена паралельно несучій. З'єднується з індивідуальною страховою системою (ІІС) за допомогою вузла, що схоплює (у деяких випадках затиску) і петлі самострахування. Забезпечує аварійну страховку у разі порушення несучої мотузкою або інших втрат рівноваги альпіністом.

Мотузка несуча
Мотузка (трос) несуча (а також спускова або робоча) - мотузка або трос, що сприймають навантаження від ваги верхолаза (разом з матеріалами та інструментом) при його переміщенні в просторі.

О

Облицювання
Облицювання - матеріал (природний або штучний), що становить зовнішній одяг стіни, відмінний від матеріалу поверхні, що облицьовується. Зовнішнє облицювання служить для архітектурного оформлення будівель та для захисту від шкідливих механічних, атмосферних та інших впливів, значно збільшуючи термін служби будівельних конструкцій. Облицювання також підвищує естетичні якості інтер'єрів, покращує гігієнічні умови приміщень.

Обрешітка
Обрешітка - конструкція з брусків, дощок, жердин тощо.ється поперек крокв для настилу по ній покрівельного матеріалу.

Огородження
Огородження - огорожа балкона, покрівлі будівлі, мосту, набережної тощо. У деяких випадках вирішується як декоративний художній елемент.

Огороджувальні конструкції
Огороджувальні конструкції - вертикальні (або похилі) конструкції, що розділяють простори всередині будівлі на окремі об'єми або захищають внутрішній об'єм будівлі від зовнішнього середовища.

Оліфа
Оліфа - сполучна речовина в масляних барвистих складах. Виходить на основі рослинних олій шляхом їх підігріву. Застосовується головним чином під час виробництва лакофарбових матеріалів.

Ондулін
Ондулін - хвилястий листовий покрівельний матеріал із волокнистим наповнювачем. Не містить азбесту.

Опалення
Опалення - підтримка у закритих приміщеннях нормованої температури приміщення.

Опалювана площа будівлі
Опалювана площа будівлі - сумарна площа поверхів (в т.ч. мансардної, опалювальної цокольної та підвальної) будівлі, що вимірюється в межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін, включаючи площу сходових клітин та ліфтових шахт; для громадських будівель включається площа антресолей, галерей та балконів глядачів.

Організація робіт
Організація робіт - комплекс заходів щодо підготовки та проведення робіт. Ознайомлення працівників з умовами виконання робіт, підготовка, перевірка, відбраковування спорядження, підготовка робочих місць (включаючи огорожу), навчання персоналу, оптимальне розміщення кадрів, забезпечення безпеки праці.

П

Панелі термоструктурні
Панелі термоструктурні - панелі, виготовлені з в'язкого полістиролу методом спінювання. Мікропори, що утворилися в результаті, являють собою дрібні порожнини, заповнені повітрям.

Пароізоляційні будівельні матеріали
Пароізоляційні будівельні матеріали - безпокривні матеріали (пергамін, гідроізол та ін), що мають тільки посипання тальком. До них належать синтетичні плівки.

Пароізоляція
Пароізоляція - шар матеріалу, основним призначенням якого є запобігання попаданню вологи в результаті капілярного просочування або дифузії водяної пари в будівельні конструкції.

Паропроникність огороджувальної конструкції
Паропроникність огороджувальної конструкції - властивість матеріалів огороджувальної конструкції пропускати вологу під дією різниці парціальних тисків водяної пари на її зовнішній та внутрішній поверхнях.

Питома виробнича енергоємність виробу
Питома виробнича енергоємність виробу - питомий показник технологічності вироби (за енергоємністю), що характеризує нормований витрата енергоресурсів, необхідний виготовлення, ремонту та утилізації вироби, тобто. що включає корисні витрати, поворотні та безповоротні втрати енергії. Належить до показників енергозбереження.

Питома витрата теплової енергії на опалення будівлі
Питома витрата теплової енергії на опалення будівлі – кількість теплоти за опалювальний період, необхідна для підтримки в будівлі нормованих параметрів, віднесена до 1 кв. м загальної площі квартир житлової будівлі чи корисної площі громадського будинку.

Питома витрата теплової енергії на опалення будівлі
Питома витрата теплової енергії на опалення будівлі - кількість теплоти, необхідна для підтримки в будівлі нормованих параметрів теплового комфорту, віднесена до одиниці загальної площі будівлі або її об'єму і градусо-доби опалювального періоду.

Питома розрахункова витрата теплової енергії на опалення
Питома розрахункова витрата теплової енергії на опалення qh - максимальний тепловий потік на опалення, віднесений на 1 кв. м загальної площі квартир житлової будівлі чи корисної площі громадського будинку.

Питома теплова енергоємність будівлі
Питома теплова енергоємність будівлі qy - кількість теплоти, яку споживає будівля за рік на опалення, гаряче водопостачання, вентиляцію та кондиціювання повітря, віднесене до 1 кв.м загальної площі квартир житлової будівлі або корисної площі громадського будинку.

Питома теплова характеристика будівлі
Питома теплова характеристика будівлі qm - максимальний тепловий потік на опалення при різниці температур внутрішнього і зовнішнього середовища в один градус Цельсія, віднесений до 1 куб. м опалювального обсягу будівлі.

Питома теплоємність
Питома теплоємність - відношення теплоємності матеріалу до його маси.

Пігменти
Пігменти - нерозчинні сухі речовини, що надають фарбування лакофарбовим матеріалам, пластмас і т. д. Неорганічні поділяються на природні та штучні (синтетичні). До природних відносяться, зокрема, різні оксиди заліза, марганцю, хрому та інші сполуки (залізний сурик, охра, мумія), а також деякі види глин та вапняків. Синтетичні поділяються на органічні та неорганічні. Основними характеристиками пігментів є колір, світло- та атмосферостійкість, інтенсивність, покриваність, антикорозійність.

Підрядні роботи
Підрядні роботи - роботи, що виконуються підрядником, до складу яких входять будівельні, монтажні роботи, роботи з ремонту будівель та споруд, а також інші види робіт згідно з договором на будівництво.

Пінобетон
Пінобетон - ніздрюватий легкий бетон, що отримується з піномаси, яка готується з цементного тіста, поризованого технічною піною, що утворює повітряні осередки (пори).

Пінопласт
Пінопласт (газонаповнені комірчасті пластмаси, поропласт). Органічні високопористі матеріали, одержувані з синтетичних смол. Імають низьку щільність, високі тепло- та звукоізоляційні характеристики. До недоліків можна зарахувати горючість.

Пінополівінілхлорид
Пінополівінілхлорид - теплоізоляційний поропласт, що отримується поризацією полівінілхлоридних смол. Середня щільність пінополівінілхлориду < 100 кг/м3. Пінополівінілхлорид незначно змінює свої властивості при зміні температури від +60С до -60С.

Пінополістирол
Пінополістирол - теплоізоляційний поропласт, який отримує спукування полістиролу при нагріванні під дією газоутворювача. Середня щільність пінополістиролу становить 14 – 35 кг/м3. Найкращими характеристиками має пінополістирол, виготовлений методом екструзії.

Пінополіуретан
Пінополіуретан - теплоізоляційний пінопласт, що одержується з поліефірної смоли та спеціальних добавок, що реагують з полімером і спучують вихідну суміш. Затвердіння відбувається за підвищеної температури. Середня щільність 20 – 30 кг/куб.м. Пінополіуретан може бути твердим або еластичним.

Піноскло
Піноскло (комірчасте скло) є комірчастим теплоізоляційним матеріалом, що отримується спіканням скляного порошку з одночасним спучуванням його під дією газоутворювача. Середня щільність 170 – 200 кг/куб.м. Піноскло з порами, що сполучаються, використовується як звукопоглинаючий матеріал, із закритими порами - як теплоізоляційний.

Піноутворюючі
Піноутворюючі - добавки поверхнево-активні органічні речовини, що забезпечують можливість отримання технічної піни необхідних кратності та стійкості, які при змішуванні з компонентами бетонної суміші дозволяють одержувати бетони комірчастої або поризованої структури.

Піскоструминне очищення
Піскоструминне очищення - механізоване очищення фасадів будівель від залишків старої фарби, різного роду забруднень і плям, проводиться з використанням піскоструминних апаратів. Є частиною комплексних робіт із ремонту фасадів.

Пластизол
Пластизол - металевий лист завтовшки 0,5 мм. З зовнішнього боку на нього нанесений шар полімеру товщиною 200 мкм, потім шар ґрунтовки, пасиватора та цинку. З внутрішньої сторони нанесені шар цинку, пасиватора та спеціального покриття на основі епоксидної смоли. Застосовується переважно як покрівельне покриття.

Повітропровід
Повітропровід - трубопровід для переміщення повітря в системах вентиляції, опалення та кондиціювання.

Повітропроникність
Повітропроникність огороджувальної конструкції - величина, чисельно рівна масовому потоку повітря через одиницю площі поверхні огороджувальної конструкції в одиницю часу при постійній різниці тисків повітря на її поверхнях.

Повітропроникність - властивість конструкції віконного блоку пропускати повітря в закритому стані за наявності різниці тиску повітря на зовнішніх і внутрішніх поверхнях.

Повітряна завіса
Повітряна завіса - вентиляційна установка, розташована біля воріт будівлі, що запобігає надходженню холодного зовнішнього повітря.

Повітряний затвор
Повітряний затвор - вертикальна ділянка повітроводу, що змінює напрямок руху диму (продуктів горіння) на 180? і перешкоджає при пожежі проникненню диму з нижчерозташованих поверхів у вищерозташовані.

Покриття
Покриття - верхня огорожа будівлі, що захищає від атмосферних впливів. Складається з несучих та огороджувальних елементів або поєднує ці функції.

Покриття будівлі
Покриття будівлі - верхня огорожа будівлі для захисту приміщень від зовнішніх кліматичних факторів та впливів.

Покриття гонтове
Покриття гонтове (шинглс) - покриття виконується у вигляді листів (покрівельної плитки) "під черепицю". Виконано з основних бітумінозних матеріалів з декоративним посипанням.

Покрівельний килим
Покрівельний килим (покрівля) - верхній елемент покриття, що оберігає будівлю від проникнення атмосферних опадів та механічних впливів.

Покрівельні роботи
Покрівельні роботи - влаштування, реконструкція та ремонт плоских та скатних покрівель з різних покрівельних матеріалів (штучних, листових, рулонно-мастичних, полімерно-бітумних мембран), включаючи монтаж кроквяних систем, обрешітки, стяжку, утеплення покрівель, встановлення металевих парапетів, звисів та водостічних систем.

Покрівля

  1. верхня частина даху, що складається з дерев'яної решетування та зовнішнього покриття. Як покриття застосовуються найрізноманітніші матеріали: від дранки та черепиці до сучасних пластикових матеріалів.

  2. одна з складових частин даху. Складається з водоізолюючого шару і основи (решетування, суцільного настилу), що укладається по конструкціях, що несуть. Іноді при склепіння конструкції покрівля влаштовується безпосередньо по зовнішній поверхні склепінь.


Покрівля "тепла"
Покрівля "тепла" - покрівля, що має шари теплоізоляції.

Порошкова фарба
Порошкова фарба - суха композиція плівкоутворювальної речовини з пігментами та наповнювачами, що утворює після сплавлення, охолодження та затвердіння тверду непрозору плівку.

Промисловий альпінізм
Промисловий альпінізм - спеціальна технологія виконання висотних робіт на промислових та інших об'єктах, при якій робоче місце досягається за допомогою підйому або спуску мотузкою, або з використанням інших альпіністських методів пересування та страхування.

Профнастил
Профнастил - металевий профільний лист, який зверху нанесений шар полімеру, потім послідовно - шар грунтовки, пасиватора і цинку.

Р

Реконструкція
Реконструкція - оновлення, модернізація, розбудова будівель, вулиць, площ, міст.

Ремонт будівлі
Ремонт будівлі - комплекс будівельних робіт та організаційно-технічних заходів щодо усунення фізичного та морального зносу, не пов'язаних із зміною основних техніко-економічних показників будівлі.

Ремонт та ревізія
Ремонт та ревізія - роботи, що використовують методи промальпінізму, перевірка стану висотних конструкцій, фотографування підозрілих місць, консультація зі спеціалістами зі зроблених фотографій та вибір технології виконання, виконання відповідних ремонтних робіт та повторний огляд з фотографуванням та пред'явленням експертам та/або замовнику.

Ремонт фасадів
1. сукупність фасадних робіт з відновлення та оздоблення фасадів старих (існуючих) будівель. Включає: підготовчі роботи (очищення фасаду від старої фарби, штукатурки та забруднень, ремонт тріщин), штукатурні роботи, малярські роботи, облицювання фасаду, а також інші види робіт залежно від вимог на об'єкті. Ремонт фасаду може бути косметичний, середній чи капітальний.

2. проведення будівельних робіт, що передбачають один із видів робіт (або їх комплекс): ремонтно-відновлювальні роботи по фасаду будівлі (включаючи заміну оздоблювального матеріалу); ремонт чи часткове відновлення архітектурних елементів; проведення штукатурних та фарбувальних робіт; ремонт, заміну столярних виробів (крім об'єктів історико-містобудівного середовища); фарбування столярних виробів; ремонт, фарбування покрівлі.

Рідкі цвяхи
Рідкі цвяхи (від англ. liquid nails - "рідкі цвяхи") - клеї, що відрізняються високою адгезією. Наносяться на матеріали, що склеюються, не суцільним шаром, а точково, на місця, куди забивалися б звичайні цвяхи.

Роботи на висоті
Роботи на висоті - роботи, при виконанні яких робітник знаходиться на висоті 1,3 м і більше від поверхні ґрунту, перекриття або робочого настилу та на відстані менше 2 м від межі перепаду по висоті.

Робоча (вантажна, спускова) система
Робоча (вантажна, спускова) система - закріплені мотузки або троси, на яких висить під час спуску або роботи альпініст разом з необхідним для роботи інструментом і матеріалами.

Розріджувачі
Розріджувачі - рідини, що служать для зменшення в'язкості складів або розведення сухих мінеральних фарб. Як розріджувачі в лакофарбових складах використовують оліфи та різні емульсії.

Розчин
Розчин - розведена водою суміш із в'яжучих та скріплюючої речовини. При кладці цегляних печей використовують глиняні, вапняні або цементні розчини, призначення яких зв'язати окремі цеглини та бетонні блоки в єдиний міцний фундамент та монолітний корпус печі. Глиняний розчин у пічних роботахзастосовують головним чином при кладці печей і димових труб, оскільки він витримує температуру до 1000°С. Кількість піску, що входить до нього, залежить від жирності глини. Вапняний розчин застосовують для кладки фундаментів та димових труб над покрівлею. Як правило, використовується вапняно-піщаний розчин, що складається у пропорціях 1:2 або 1:3. Найбільш міцне та швидко твердне з'єднання дає цементний розчин, тому він необхідний при кладці фундаменту та оголовків димових труб. Змішані розчини застосовують у тих випадках, коли вапняні виявляються недостатньо міцними і не витримують великих навантажень на кладку. Поряд із цементно-вапняними у пічній справі використовують і цементно-глиняні розчини. Глина покращує пластичність, підвищує водоутримуючу здатність та щільність розчину.

Розчин будівельний
Розчин будівельний - раціонально складена, однорідно перемішана суміш в'язкої речовини (цемент, вапно, гіпс та ін.), води, піску та добавок, що набуває з часом каменеподібного стану.

Розчини декоративні
Розчини декоративні - розчини, що застосовуються при заводській обробці лицьових поверхонь будівельних деталей та конструкцій, а також для обробки фасадів будівель та інтер'єрів і відповідають вимогам не тільки щодо кольору та фактури, але й мають високу атмосферостійкість.

Розчинна суміш
Розчинна суміш - це суміш в'яжучого, дрібного заповнювача, затворника і необхідних добавок, ретельно перемішаних, готова до вживання.

Розчинники
Розчинники - рідини, що служать для надання складів необхідної консистенції. Як розчинники для масляних фарб використовуються бензин, уайт-спірит, скипидар, для перхлорвінілових - ацетон, для клейових і водоемульсійних - вода. Більшість розчинників - токсичні, горючі та вибухонебезпечні речовини.

Руберойд
Руберойд - м'який покрівельний матеріал. Виготовляється шляхом просочення покрівельного картону нафтовими бітумами та подальшого нанесення на обидві сторони шарів тугоплавкого бітуму з наповнювачем та посипанням. Поділяється на покрівельний та підкладковий.

С

Сендвіч панелі
Сендвіч панелі - панелі, виконані з теплоізоляційного сердечника, найчастіше з мінеральної вати, пінополістиролу та пінополіуретану. Зовнішні та внутрішні поверхні таких панелей є зазвичай жорсткими металевими (сталевими або алюмінієвими) або пластмасовими листами.

Сендвіч панелі
Сендвіч панелі - панелі, виконані з теплоізоляційного сердечника, найчастіше з мінеральної вати, пінополістиролу та пінополіуретану. Зовнішні та внутрішні поверхні панелей є зазвичай жорсткими сталевими, алюмінієвими або пластмасовими листами.

Силікатні фарби
Головною складовою силікатних фарб є рідке калієве скло. Такі фарби застосовуються на штукатурках з великим вмістом вапна; тоді покриття із застосуванням даного матеріалу найбільше міцно зв'язується з підкладкою.

Стяжка
Стяжка - основа під покриття - шар підлоги, що служить для вирівнювання поверхні нижчого шару підлоги або перекриття, надання покриттю підлоги на перекритті заданого ухилу, укриття різних трубопроводів, розподілу навантажень по нежорстких шарах підлоги на перекритті.

Схил
Схил - сторона даху з певним кутом нахилу.

Т

Тепловіддача
Тепловіддача (теплосприйняття) - перенесення теплоти з поверхні конструкції в довкілля за рахунок конвективного та променистого теплообміну.

Теплозахист будівель
Теплозахист будівель - властивість сукупності огороджувальних конструкцій, що утворюють замкнутий обсяг внутрішнього простору будівлі, чинити опір переносу теплоти між приміщеннями та зовнішнім середовищем, а також між приміщеннями з різною температурою повітря.

Теплоізоляційні будівельні матеріали
Теплоізоляційні будівельні матеріали - будівельні матеріали та вироби, що ізолюють теплові потоки. Призначені для теплової ізоляції конструкцій будівель та споруд, а також різноманітних промислових установок, апаратури, трубопроводів, холодильників та транспортних засобів.

Теплопередача
Теплопередача - перенесення теплоти через огороджувальну конструкцію від взаємодіючого з нею середовища з більш високою температурою до середовища з іншого боку конструкції з нижчою температурою. температурою.

Теплопровідність
Теплопровідність - здатність матеріалу передавати тепло від однієї своєї частини до іншої через тепловий рух молекул. Передача тепла в матеріалі здійснюється кондукцією (шляхом контакту частинок матеріалу), конвекцією (рухом повітря або іншого газу в порах матеріалу) та променевипусканням. Розмір теплопровідності Вт/мК.

Термомодернізація
Термомодернізація або теплова модернізація (в англійському варіанті thermomodernisation, thermo-modernization) – це сукупність заходів, які збільшують енергоефективність будівлі: від проведення енергоаудиту до модернізації інженерних систем та утеплення.

Термомодернізація будівель
Термомодернізація будівель – комплекс робіт, спрямованих на підвищення теплотехнічних показників огороджувальних конструкцій будівель, показників споживання енергетичних ресурсів інженерними системами та забезпечення енергетичної ефективності будівель на рівні не нижче, ніж встановлено мінімальними вимогами енергетичної ефективності будівель, і який здійснюється за виконання робіт з реконструкції, капітального або поточного ремонту будівель або робіт, які не вимагають документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Технологія основна промислового альпінізму
Технологія основна промислового альпінізму – технологія застосування прийомів альпіністської техніки для переміщення людини (включаючи забезпечення страховки).

Тяжкі штукатурні системи утеплення фасадів системи важкого типу
Тяжкі штукатурні системи утеплення фасадів системи важкого типу - це системи утеплення фасадів з рухомими елементами кріплення теплоізоляції та штукатурним шаром 20-30 мм (товщина шарів після утеплювача може досягати 50 мм). Особливістю важких штукатурних систем утеплення фасадів є роздільна робота стіни та теплоізоляційного шару. Таким чином, при зміні погодних умов у декоративному покритті виникає менше деформацій.

Ф

Фактура
Фактура (від лат.) - характер обробки поверхні: її шорсткість, гладкість, рустування і т.д.

Фактура гладка
Фактура гладка - рівномірно шорстка поверхня без слідів обробки, отримана в процесі виготовлення.

Фактура колота
Фактура колота (під "шубу" або "скельна") - сколота поверхня з висотою нерівностей рельєфу більше 8 мм і не пройшла додаткову обробку.

Фактура рифлена
Фактура рифлена - шорстка поверхня з правильним чергуванням поздовжніх виступів та (або) западин.

Фактура шліфована
Фактура шліфована - рівномірно шорстка поверхня зі слідами обробки, отриманими при одноразовому шліфуванні.

Фальц
1. Частина поверхні профілю, утворена виступом однієї з його частин.

2. Вид шва при з'єднанні листів металевої покрівлі. Найбільш герметичним і вологонепроникним є подвійний стоячий фальц. Це поздовжнє з'єднання, що виступає над площиною покрівлі між двома прилеглими покрівельними картинами, кромки яких мають подвійний загин.

Фальцева покрівля
Фальцева покрівля - покрівля з листової та рулонної оцинкованої сталі, а також сталі з полімерним покриттям, в якій з'єднання окремих елементів покриття виконані за допомогою фальців.

Фальцеві шви
Фальцеві шви - спосіб з'єднання металевих листів при укладанні жорсткої покрівлі. За виконання фальцевого шва загинаються кромки двох сусідніх листів. Місце згину ущільнюється (збивається або сплющується) для отримання міцного з'єднання.

Фарби масляні
Фарби масляні - суспензії пігментів та наповнювачів в оліфах. Випускаються густотертими або готовими до вживання.

Фарби мінеральні
Фарби мінеральні - склади на основі неорганічних в'яжучих і клею. Поділяються на вапняні, силікатні, цементні та клейові.

Фарби силікатні
Фарби силікатні - склади фарбування, що являють собою суміш пігментів і наповнювачів з водним розчином калійного рідкого скла.

Фарби цементні
Фарби цементні - водні суспензії, що складаються із суміші білого портландцементу з лугостійкими пігментами та деякими добавками для покращення властивостей.

Фарбування металоконструкцій
Фарбування металоконструкцій - покриття металевих поверхонь різними фарбувальними або спеціальними захисними антикорозійними складами. Перед фарбуванням проводиться очищення металоконструкцій від іржі та забруднень.

Фасад
Фасад (фр. facade іт. faceiata faccia (face) - обличчя) - зовнішня, лицьова сторона будівлі. Розрізняють фасади: головний, бічний, задній, вуличний, дворовий, садовий.

Фасад вентильований
В даний час все більшого поширення набуває конструкція вентильованого фасаду із застосуванням панелей і додаткового утеплювача. Такий вентильований фасад поєднує швидкість монтажу, високу якість теплозахисту, довговічність, привабливий зовнішній вигляд.

Фасадні роботи
Фасадні роботи - комплекс робіт з ремонту та оздоблення фасадів будівель. Включає весь цикл виробництва, що виконується при будівництві та реставрації будівлі (штукатурні роботи, шпаклівка, малярні роботи, облицювальні роботи, встановлення відливів, ліпних виробів тощо, а також очищення фасадів та їх гідрофобізація).

Фасадні системи утеплення
Фасадні системи утеплення з колодязевою кладкою та тришарові системи утеплення у фасадних системах з колодязевою кладкою та тришарових системах утеплення фасадів утеплювач розташовується всередині конструкцій, що огороджують. Першим шаром є несуча стіна, другий шар – утеплювач, третій, лицьовий шар – це керамічна, силікатна або клінкерна цегла.

Ц

Цегла
Цегла - керамічний продукт випалення сирцю, виготовленого на основі глини. Традиційно застосовується стіновий матеріал. Готується із стрічкових (або вторинних) глин із використанням добавок або без них.

Цегла вогнетривка
Цегла вогнетривка (цегла шамотна) - матеріал, здатний протистояти дії високих температур, не розплавляючись і не розтріскуючи. Застосовується як футерування (внутрішнє оздоблення) високотемпературних агрегатів (печей).

Цегла керамічна
Цегла керамічна (ангобована) - двошарова облицювальна цегла, тонка (3-5 мм) зовнішній шар якої складається з глин, що набувають при випаленні рожево-бежевий відтінок. Тіло такої цегли складається із звичайних глин, що застосовуються для виробництва червоної керамічної цегли.

Цегла клінкерна
Цегла клінкерна - керамічний будівельний матеріал, виготовлена з глинистої сировини і обпалена до повного спікання. Використовується для мощення.

Цегла лекальна
Цегла лекальна - виготовлена за спеціальними малюнками і витесана по лекалу цегла, застосовується для декоративного оздоблення карнизів, кутів, арок. Професійною мовою мулярів - штучний набір.

Цегла облицювальна
Цегла облицювальна - керамічна цегла має на ложковій і тичковій гранях (виходять на поверхню фасаду) декоративний шар.

Цегла пустотіла
Цегла пустотіла - цегла з наскрізними та ненаскрізними круглими, щілинними, овальними, квадратними пустотами.

Цегла силікатна
Цегла силікатна - будівельний матеріал, що виготовляється методом напівсухого пресування з раціонально підібраної суміші кварцового піску, повітряного вапна та води. Застосовують при зведенні несучих стін багатоповерхових будівель.

Цоколь
Цоколь - нижня частина зовнішньої стіни будівлі, розташована безпосередньо на фундаменті, або верхня, надземна, частина стрічкового фундаменту. Цоколь має бути міцним та стійким проти ґрунтових вод. Тому його викладають із міцних морозостійких матеріалів (камінь, цегла-залізняк, бетон) і оштукатурюють цементним розчином. Штукатурку цоколя можна виконати у вигляді "шуби" або кам'яної кладки, промалювавши рельєф. Можна обкласти цеглою, бетонною або полімерною плиткою. Найпростіший будинок з дерев'яними або оштукатуреними стінами та виконаним декоративним оздобленням цоколя виглядає респектабельно та солідно. Можна, звичайно, зробити просту призьбу, використовуючи пісок або шлак.

Ч

Черепиця
Черепиця - штучний покрівельний матеріал із обпаленої глини, металу чи пластику. Покрівельні штучні вироби із обпаленої глини. Мають форму прямокутників, забезпечених виступами та западинами для кріплення на решетуванні, або форму 1/2 усічено-1 го конуса. Укладається опуклостями вгору (верхній ряд) та опуклостями вниз (нижній ряд), т.зв. лоткова або татарська черепиця. Найстаріший вид покрівельного матеріалу, широко поширена у багатьох країнах.

Черепиця керамічна
Черепиця керамічна - керамічний покрівельний матеріал, що виготовляється з глинистої сировини з добавками. Один із найдавніших покрівельних матеріалів. Довговічний, вогнестійкий.

Ш

Шифер
Шифер (нім. Schifer - давньоверхній, srivaro - кам'яний уламок), покрівельний природний камінь шаруватої будови, що легко розколюється на тонкі пластинки, що застосовуються для влаштування покрівлі. Дуже довговічний. Кольори - сірий, чорний, червоний, рожевий, фіолетовий. Рожевий шифер широко застосовувався у Київської Русі, з нього виконували підлогу, облицювання, різьблені парапети. Чорний шифер називається аспід.

Шпаклівки
Шпаклівки - оздоблювальні склади для вирівнювання поверхонь перед фарбуванням. Виготовляються гіпсові, клейові, масляні, полімерні та лакові.

Шпатлювання
Шпатлювання - закладення нерівностей оштукатуреної стіни перед нанесенням барвистого шару.

Шпон
Шпон - облицювальний матеріал у вигляді тонких листів деревини, що отримується струганням брусів цінних порід (струганий), або лущенням коротких пропарених колод з берези, вільхи, сосни на верстатах шпонострогальних (лущений). Лущений шпон використовується для виготовлення шаруватої деревини, фанери. Пиляний шпон виготовляють із деревини ялини, сибірського кедра, ялиці. Він є найбільш високоякісним та застосовується при виготовленні музичних інструментів.

Штукатурка
Штукатурка - оздоблювальний матеріал, що отримується шляхом смішвання у певній пропорції в'язких речовин (цемент, вапно, гіпс тощо), піску та води.